Solární plachta na bazén nejsou vyhozené peníze


Také se vám občas stane, že koupíte něco, co nakonec vůbec nevyužijete, a zjistíte, že to byly vyhozené peníze do popelnice? Stává se to například u nákupů oblečení či obuvi v e-shopech, které vracíte nebo se vám po jisté době rozpadnou. Jestliže se nyní zaměříme na téma solární plachty pro bazén, můžete nabývat dojmu, že jde také o nějakou „hloupost“, za níž vyhodíte pár stovek korun jen tak, pro nic za nic. My bychom vás ale nyní rádi vyvedli z omylu, protože tyto výrobky nejen, že do kategorie „šmejdů“ nepatří, ale zároveň vám ušetří dost peněz z rodinného rozpočtu na provoz bazénu. Jestliže nám nevěříte, popadněte do ruky kalkulačku a počítejte s námi:

hladina bazénu

Každý den se z vodní plochy o rozměrech jednoho čtverečního metru vypaří od jara do podzimu do vzduchu pět litrů vody (plus mínus pár deci v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu). Týká se to řek a říček, potoků, rybníků, jezer i moří. A samozřejmě i bazénů. Jestliže váš bazén měří 7 x 4 metry, vypaří se z něj každý den zhruba 140 litrů vody. A to už není zanedbatelné číslo, protože vynásobíte-li si jej počtem dnů, kdy provozujete bazén na zahradě (například 5 měsíců v roce), dostanete se na hodnotu 21 kubíků vody, která unikne do ovzduší, načež ji musíte do bazénu dopustit.

voda v bazénu

To ale není zadarmo a při ceně vodného a stočného 170 Kč za kubík zaplatíte za jeden rok cca tři a půl tisíce korun. Pokud budete provozovat bazén 15 let, což je životnost krycí solární plachty, zaplatíte za dopouštění vody neuvěřitelných 53 tisíc korun. Nebylo by tedy lepší pořídit solární plachtu, která brání odpařování vody a šetří vám vaše finance? Solární plachty zároveň brání spadu nečistot na hladinu, čímž snižují náklady na provoz bazénové filtrace a chemických prostředků pro dezinfekci vody, takže vám přináší další úsporu v nákladech na provoz bazénu.